Liikuntatoiminta lihastautiliitossa

Liikuntavastaavat ovat nimettyjä henkilöitä, jotka vastaavat omassa lihastautiyhdistyksessään liikuntatoiminnan kokonaisuudesta. Liikuntavastaavat toimivat yhteyshenkilöinä yhdistyksen ja alueella toimivien yhteistyökumppaneiden välillä ja koordinoivat ja kehittävät  jäsenistölle sopivia terveysliikuntapalveluita.

Lihastautiliiton jokaisessa jäsenyhdistyksessä toimii liikuntavastaava, jonka puoleen voi kääntyä oman alueen liikunta-asioissa. Lihastautiliiton valtakunnallista liikuntatoimintaa koordinoi liikuntavastaavana toimiva järjestösuunnittelija Sirpa Kälviäinen.

 

Liikuntavastaavat lihastautiyhdistyksissä:


OUKALI ry, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun lihastautiyhdistys
liikuntavastaava Maarit Sihvonen, maarit.sihvonen@dentfys.fi

LOUNAIS-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS
liikuntavastaava Antti Virta, antti.k.virta@gmail.com, p. 040 743 8489
varaliikuntavastaava Hannu Mikkola, hannu-mikkola@luukku.com, p. 050 336 2895

LAPINLÄÄNIN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Marja-Leena Mäenalanen, mmaenalanen@gmail.com, p. 040 502 6004

KESKI-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Jaana Kervinen, j.inkeri29@gmail.com, p. 050 462 6964

PIRKANMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Aarno Valkeejärvi, aarno.valkeejarvi@gmail.com, p. 0400 661 537

POHJANMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Päivi Pihakari, paivi.pihakari@gmail.com, p. 050 573 8871
varaliikuntavastaava Mona Nordlin, mona.nordlin@netikka.fi, p. 040 822 4117

POHJOIS-SAVO
liikuntavastaava Sirpa Vepsäläinen, p. 050 361 7872

UUDENMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Jorma Lehmus, jorma.lehmus@suomi24.fi, p. 045 112 8649

ITÄ-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Liisa Piiparinen, liisa.piiparinen@wippies.fi, p. 050 431 7100
varaliikuntavastaava Aila Laakkonen, laakkonen.aila@gmail.com, p. 050 301 0864

 

19.01
Lihastautiliitto tarjoaa kerran kuukaudessa puhelimitse myös lääkärin neuvontaa. Lihastautiliiton puhelinlääkärin tavoitat soittoaikana numerosta 044 04
15.02
Lihastautiliitto tarjoaa kerran kuukaudessa puhelimitse myös lääkärin neuvontaa. Lihastautiliiton puhelinlääkärin tavoitat soittoaikana numerosta 044 04
07.03
Lihastautiliitto tarjoaa kerran kuukaudessa puhelimitse myös lääkärin neuvontaa. Lihastautiliiton puhelinlääkärin tavoitat soittoaikana numerosta 044 04
 
© Lihastautiliitto, Läntinen Pitkäkatu 35, 20100 Turku, Puh. 044 736 1030

Rekisteriselosteet
Toteutus Nettitaivas