Liikuntatoiminta lihastautiliitossa

Liikuntavastaavat ovat nimettyjä henkilöitä, jotka vastaavat omassa lihastautiyhdistyksessään liikuntatoiminnan kokonaisuudesta. Liikuntavastaavat toimivat yhteyshenkilöinä yhdistyksen ja alueella toimivien yhteistyökumppaneiden välillä ja koordinoivat ja kehittävät  jäsenistölle sopivia terveysliikuntapalveluita.

Lihastautiliiton jokaisessa jäsenyhdistyksessä toimii liikuntavastaava, jonka puoleen voi kääntyä oman alueen liikunta-asioissa. Lihastautiliiton valtakunnallista liikuntatoimintaa koordinoi liikuntavastaavana toimiva järjestösuunnittelija Sirpa Kälviäinen.

 

Liikuntavastaavat lihastautiyhdistyksissä:

 

KAAKKOIS-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Irja Kinnunen, irjakinnunen@luukku.com, p. 040 731 9518
varaliikuntavastaava Minna Peräharvio, kaakonlihastautiyhdistys@gmail.com, p. 045 111 4975

OUKALI ry, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun lihastautiyhdistys
liikuntavastaava Maarit Sihvonen, maarit.sihvonen@dentfys.f

LOUNAIS-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS
liikuntavastaava Antti Virta, antti.k.virta@gmail.com, p. 040 743 8489
varaliikuntavastaava Hannu Mikkola, hannu-mikkola@luukku.com, p. 050 336 2895

LAPINLÄÄNIN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Marja-Leena Mäenalanen, mmaenalanen@gmail.com, p. 040 502 6004

KESKI-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Jaana Kervinen, j.inkeri29@gmail.com, p. 050 462 6964

PIRKANMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Aarno Valkeejärvi, aarno.valkeejarvi@gmail.com, p. 0400 661 537
varaliikuntavastaava Sanna Mikkola, sannataas@hotmail.com, p. 044 3060 060

POHJANMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Päivi Pihakari, paivi.pihakari@gmail.com, p. 050 573 8871
varaliikuntavastaava Mona Nordlin, mona.nordlin@netikka.fi, p. 040 822 4117

POHJOIS-SAVO
liikuntavastaava Sirpa Vepsäläinen, p. 050 361 7872

UUDENMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Jorma Lehmus, jorma.lehmus@suomi24.fi, p. 045 112 8649

ITÄ-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Liisa Piiparinen, liisa.piiparinen@wippies.fi, p. 050 431 7100
varaliikuntavastaava Aila Laakkonen, laakkonen.aila@gmail.com, p. 050 301 0864

 

01.06
Lihastautiliiton puhelinlääkärin tavoitat soittoaikana numerosta 044 0480 100. Linja aukeaa soittoajan alettua, ja se suljetaan soittoajan päätyttyä. Puhe
09.06
Mitokondriotautia sairastaville sekä heidän läheisille ja omaisille järjestetään vertaistapaaminen Helsingissä, Valkeassa talossa, 9.-11.6.2017. Vertaist
17.06
ALS-päivät Helsingissä 17–18.6.2017 Onko perinnöllisyyden tutkimisella yhteyksiä hoitojen kehitykseen? Tästä aiheesta puhuu neurologian erikoislääk
11.09
Lihastautiliitto järjestää yhdessä Matka-agenttien kanssa  11. – 15.9.2017 matkan Tallinnaan. Tallinna on suomalaisille tuttu Viron pääkaupunki, joka
27.09
Lihastautiliiton liikuntachat kokoaa 27.9.2017 klo 17-19 ruudun ääreen monipuolisen joukon asiantuntijoita keskustelemaan soveltavasta liikunnasta ja ennen ka
18.11
Vertaistukipäivä ALSiin sairastuneiden aikuisikäisille lapsille lauantaina 18.11.2017 Break Sokos Hotel Flamingossa VantaallaLihastautiliitto ry järjesti AL
 
© Lihastautiliitto, Läntinen Pitkäkatu 35, 20100 Turku, Puh. 044 736 1030

Rekisteriselosteet
Toteutus Nettitaivas