Liikuntatoiminta lihastautiliitossa

Liikuntavastaavat ovat nimettyjä henkilöitä, jotka vastaavat omassa lihastautiyhdistyksessään liikuntatoiminnan kokonaisuudesta. Liikuntavastaavat toimivat yhteyshenkilöinä yhdistyksen ja alueella toimivien yhteistyökumppaneiden välillä ja koordinoivat ja kehittävät  jäsenistölle sopivia terveysliikuntapalveluita.

Lihastautiliiton jokaisessa jäsenyhdistyksessä toimii liikuntavastaava, jonka puoleen voi kääntyä oman alueen liikunta-asioissa. Lihastautiliiton valtakunnallista liikuntatoimintaa koordinoi liikuntavastaavana toimiva järjestösuunnittelija Sirpa Kälviäinen.

 

Liikuntavastaavat lihastautiyhdistyksissä:


OUKALI, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun lihastautiyhdistys ry
liikuntavastaava Maarit Sihvonen, maarit.sihvonen@dentfys.fi

LOUNAIS-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Antti Virta, antti.k.virta@gmail.com, p. 040 743 8489
varaliikuntavastaava Hannu Mikkola, hannu-mikkola@luukku.com, p. 050 336 2895

KAAKKOIS-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Marjut Ropo-Lyytikäinen p. 050 372 3190 marjut.ropo@gmail.com

KESKI-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Jaana Kervinen, j.inkeri29@gmail.com, p. 050 462 6964

PIRKANMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Elina Majamaa, elina-majamaa@hotmail.com, p. 0500 630 868
varaliikuntavastaava Aarno Valkeejärvi, aarno.valkeejarvi@gmail.com, p. 0400 661 537

POHJANMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Päivi Pihakari, paivi.pihakari@gmail.com, p. 050 573 8871
varaliikuntavastaava Mona Nordlin, mona.nordlin@netikka.fi, p. 040 822 4117

UUDENMAAN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Atso Ahonen, atso.ahonen@gmail.com

ITÄ-SUOMEN LIHASTAUTIYHDISTYS RY
liikuntavastaava Liisa Piiparinen, liisa.piiparinen@wippies.fi, p. 050 431 7100
varaliikuntavastaava Aila Laakkonen, laakkonen.aila@gmail.com, p. 050 301 0864

 

04.04
Lihastautiliitto järjestää 4.-5.4.2019 Tampere-talossa Lihastautien kehittyvä tutkimus ja hoito 2019 -konferenssin lihastauteihin liittyvistä ajankohtaisis
 
© Lihastautiliitto, Läntinen Pitkäkatu 35, 20100 Turku, Puh. 044 736 1030

Rekisteriselosteet
Toteutus Nettitaivas