Tiistaina 17.11.2026 klo 17.30–19.00 järjestettävä verkkoluento on tarkoitettu Neuroliiton, Aivovammaliiton, CP-liiton, Epilepsialiiton, Lihastautiliiton ja Liikehäiriösairauksien liiton kohderyhmille.
Verkkoluennolla käsitellään vanhemman sairauden vaikutuksia perheeseen ja sairauden herättämiä tunteita. Lisäksi pohditaan, miten ottaa sairaus puheeksi lapsen tai nuoren kanssa sekä miten lapsen ikä ja kehitysvaihe vaikuttavat asioiden käsittelyyn. Luennolla saat tietoa tunnesäätelyn keinoista sekä työkaluja tunteiden käsittelyyn ja asioiden puheeksi ottamiseen.
Asiantuntijana luennolla on perheterapeutti ja uusperheneuvoja Anne Huolman Väestöliiton terapiapalveluista. Mukana on myös Neuroliiton järjestöasiantuntija Anni Malkamäki.
Luennon aikataulu:
klo 17.30 Aloitussanat, Neuroliiton järjestöasiantuntija Anni Malkamäki
klo 17.35 Luento: Lapselle ja nuorelle puhuminen, Väestöliiton Terapiapalveluiden perheterapeutti ja uusperheneuvoja Anne Huolman
klo 18.55–19.00 Loppusanat ja tilaisuuden päätös, Neuroliiton järjestöasiantuntija Anni Malkamäki
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu mukaan viimeistään su 15.11.2026 tästä: Sairaudesta puhuminen lapselle ja nuorelle
Lisätiedot
Neuroliiton järjestöasiantuntija Anni Malkamäki, [email protected], p. 0400 976 743
Verkkoluento on osa syksyn 2026 ja kevään 2027 aikana yhteistyössä toteutettavaa luentosarjaa, joka on suunnattu Neuroliiton, Aivovammaliiton, CP-liiton, Epilepsialiiton, Lihastautiliiton ja Liikehäiriösairauksien liiton kohderyhmille. Tutustu luentosarjaan (neuroliitto.fi).